„Pravda posiluje, krása povznáší,
dobro odemyká srdce.“

Rytmy dne, týdne, měsíce a roku

Rytmy dne, týdne, měsíce a roku


Rytmus dne a týdne

Den u nás začíná příchodem dětí mezi 8:00 - 8:30. Do 9 hodin si děti především hrají a adaptují se po ránu. Mohou také tvořit podle aktuálních týdenních témat. Děti se potřebují, stejně jako my dospělí, po ránu "naladit" na společný den, proto je důležité, aby přicházely včas a nepřišly o tuto společnou část dne.

V 9 hodin přichází na řadu úklid a hygiena - i mytí ručiček je u nás doprovázeno písničkou. Umění je pro nás výchovným prostředkem, který zvláště v raném věku blahodárně působí na dětskou duši. Proto zpíváme hodně - krátké popěvky doprovázejí změny činnosti, ranní přivítání i odpolední loučení, zahájení společného stolování nebo i přecházení přes přechod. Děti u nás neuslyší 100x denně "pššššš!", tiše zazpívaná uklidňující písnička a letmé zazvonění na zvonkohru dělá divy. I rodiče mohou zkusit vymyslet své "domácí" písně a pozorovat jejich působení.

Následuje ranní kruh, při kterém se děti vždy pozdraví s domácím Stromovým skřítkem. Mohou mu také povědět, co jim po ránu leží na srdci, nebo jej poslat dál. Součástí ranního kruhu jsou písničky, říkadla, rytmická cvičení a pohybové aktivity, které se vážou na téma týdne. I rodiče mohou s tématem týdne žít, najdou jej vždy na nástěnce v šatně. Témata vycházejí z koloběhu roku, dění v přírodě i našich tradičních svátků a slavností a střídají se přibližně dvou týdnech. Tato řízená pedagogická činnost netrvá déle než půl hodiny, aby děti vydržely s pozorností v kruhu.

Kolem 9:30 přichází čas na přípravu svačiny. Opět umyjeme ručičky a "služba", tj. dvě z dětí, které se po týdnu prostřídají, pomáhá prostřít. I ty nejmenší děti se brzy naučí, co vše patří na stůl, kam co položit, jak uklidit. Pro rodiče může být radostí, když pak i doma pověří svého "pomocníčka" drobným úkolem. Je krásné dělat něco jeden pro druhého a zde se tomu děti zcela přirozeně učí. Společné stolování zahájíme písničkou a teprve potom všichni jíme. Společně také zakončíme a čekáme jeden na druhého. I během stolování se tak přirozeně učíme vzájemné ohleduplnosti, společenskému chování i konverzaci.

Po svačince opět následuje hygiena, služba sklízí a utírá stolečky. Písnička nás pak provede do další tvořivé části dopoledne. Každý den se pravidelně věnujeme jiné tematické aktivitě - malování akvarelem, práci se včelím voskem, s ovčí vlnou nebo velmi oblíbenému pečení. Někdy děti stihnou tvořit již po ránu a máme pak více času na pobyt venku. 

Jednou měsíčně nás také navštěvuje úžasná "pohádková babička", paní Milada Kabátová. Ta přichází se svým kouzelným světem kulis z barevných šátků a vlastnoručně vyrobených roztomilých loutek z ovčí vlny a dalších přírodních materiálů. Ve starých knihách vyhledává zapomenuté pohádky plné živých obrazů, kterými sytí dětské duše. Pohádky rovněž přizpůsobuje koloběhu roku a děti si také mohou opatrně prohlédnout a osahat loutky. Paní Kabátová je u nás ráda - jinde prý může "pouze" číst před spaním, u nás se děti mohou celou bytostí vnořit do příběhů. 

Přejeme si, abychom měli alespoň jednou měsíčně i eurytmii a hledáme eurytmistku, která by za námi mohla docházet. Eurytmie je uměním, které znázorňuje hudbu a mluvené slovo (krásným - "-eu") pohybem - každý tón i hláska má své vlastní gesto a to lze využít pedagogicky i terapeuticky. Snažíme se prvky eurytmie sami vnášet do našich pohybových aktivit.

Kolem 10:30 nastává čas pro výpravu na čerstvý vzduch. V teplejších měsících podnikáme i delší výpravy v dostupném okolí, trávíme více času v některém z blízkých parků, navštěvujeme i oboru Hvězda nebo park s umělým potůčkem na Hládkově. Když nám počasí nepřeje, vyrazíme alespoň na dvoreček, kde máme své zázemí a i zde se mohou odehrávat velká "dobrodružství".

Do 12 hodin se vracíme, po převlečení a mytí ručiček nás čeká zklidnění prostřednictvím pohádky. Pohádky volíme tematicky, ve vztahu k tomu, co se zrovna děje v nás a kolem nás v přírodě. Následuje oběd a po něm ukončení společného dne písničkou. Některé děti po 12:45 odcházejí domů, někdy hodně nerady, ale "ráno se zas uvidíme". 

Ti, kteří zůstávají, se chystají k odpolednímu odpočinku. Přestože někdy i menší děti už doma po obědě nechtějí spát, po intenzivním dopoledni a v kolektivu se jim často stane, že alespoň na chvilku usnou, aby se občerstvily. Ti, kteří neusnou, se učí chvíli počkat, aby v usínání nerušili ostatní, poté se mohou věnovat tichým aktivitám. Zvláště předškoláci, kteří již mají své úkoly, toto běžně zvládají. Předškolní příprava tedy probíhá během odpočinku menších dětí.

Po 14:15 se děti probouzejí, uklidíme postýlky a připravíme odpolední svačinku. Kolem 15:00 je možné děti vyzvedávat - podle počasí probíhá volná hra venku na dvorku, případně uvnitř. Malý velký strom se zavírá v 16 hodin.    


Rytmus měsíce a roku

Tak, jak se proměňuje čas během  roku, proměňuje se  i příroda kolem nás. I v Malém velkém stromě na našem ročním stolku mohou děti prožívat tuto proměnu. Roční stolek je výrazným dekorativním prvkem našeho prostoru - střídají se na něm různé bytosti, zvířátka, lidské postavy, dekorace utvářející náladu daného období, a děti si vždy okamžitě a s velkým vzrušením všimnou, že se něco změnilo. Stolek tvoříme my dospělí, ale když jdeme s dětmi na procházku a ony najdou zajímavý kamínek, kaštan, list, mohou roční stolek s námi dotvářet a tak daleko více vnímat měnící se roční koloběh. 

V rámci rytmu roku s dětmi slavíme svátky vztahující se k tradicím místa, kde žijeme, ale i další slavnosti, které se vztahují k právě prožívanému času – viz Měsíční slavnosti