Pokud v dětství máme možnost žít v pravdě, jsme obklopeni krásou a dobrotou srdce, dostáváme pro svůj budoucí život velký dar.
V Malém velkém stromě vycházíme z poznání rakouského filosofa Rudolfa Steinera a jeho waldorfské pedagogiky, která podporuje vyrovnaný duševní rozvoj dítěte, jeho myšlení, cítění a vůli. Člověk se podle Rudolfa Steinera vyvíjí přibližně v sedmiletých cyklech. Pro děti předškolního věku se tedy jedná o první sedmiletí. Hlavní roli ve výchově v tomto období hraje nápodoba. Děti zcela intuitivně dělají to, co vidí kolem sebe. Pokud tedy nechceme, aby děti dělaly něco, co považujeme za nesprávné, tak to nesmíme dělat ani my. V tomto věku děti daleko více reagují na naše činy než na „příkazy a zákazy“: Pro děti v tomto období je důležité poznání, že svět je dobrý.
Výchovou vycházející z této pedagogiky bychom rádi připravovali děti pro život v naší rozmanité společnosti, aby se v dospělosti dokázaly svobodně rozhodnout pro své činy na své životní cestě a zároveň nést za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Aby se cítily být součástí celku a „jinakosti“ druhých vnímaly jako dar, který může jejich životy obohatit. A tak do Malého velkého stromu patří i děti tzv. jinak zdravé, protože právě ony mohou dát celému společenství další, na první pohled mnohdy neviditelný rozměr. Rádi bychom vytvořili sociální prostředí umožňující dětem nalézat sebe sama, tvořit, rozvíjet touhu po vědění a spolupracovat.
K waldorfské pedagogice neodmyslitelně patří rytmus činností v průběhu dne, týdne, měsíce, roku. Děti jsou celým rokem neseny naprosto přirozeným řádem. Získávají tím pocit jistoty a nacházejí smysl dění. Vše kolem nás se děje v rytmu - střídání ročních dob, střídání měsíců a dnů v týdnu, střídání dne a noci až po nádech a výdech samotný. Slavení tradičních svátků nás spojuje s moudrostí našich předků. Děti tak nacházejí své místo ve světě poznáváním obrazů základních lidských hodnot hodných nápodoby.
Prostředí, ve kterém děti pobývají, ovlivňuje jejich fantazii a rozvoj představivosti. Volíme tedy vybavení z přírodních materiálů a přírodnin, včetně takových hraček, které ve své jednoduchosti podněcují nejrůznější podoby fantazie. K malování jsou používány akvarelové barvy a voskové bločky, při kterém si vedle prstových her, ručních prací a hraní děti zlepšují jemnou motoriku. K rytmu dne neodmyslitelně patří i volná hra a pobyt dětí venku, kde se mohou blíže seznámit s rostlinami a zvířaty a spojovat se s přírodou. Přirozeně se tak učí vztahu k životnímu prostředí ve svém nejbližším okolí, ale i vztahu k naší Zemi.